Oops!
Start Date is not before End Date

Filter Events by

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
YA Book Madness (March Madness)
9:00 AM - GED Test Preparation Class
10:00 AM - Breastfeeding USA
10:00 AM - Research Project
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:30 AM - Early Literacy Storytime
1:00 PM - Oklahoma Juneteenth Historical Foundaton
2:00 PM - Mah Jongg
3:00 PM - Tutoring Calculus
3:30 PM - Monday Makers
4:30 PM - Bedtime Story Time
4:30 PM - Girl Scouts
4:30 PM - Scribblers' Ink
4:30 PM - STEM Catapult
5:15 PM - Sherri Rice
5:30 PM - Girl Scout Troop #7212
6:00 PM - Cherokee County Girl Scout Service Unit Meeting
6:00 PM - GED Test Preparation Class
6:30 PM - Deaf Culture and ASL Class
7:00 PM - Day By Day
7:00 PM - Muskogee Women of Prayer United
10:00 AM - Baby Bookworms
10:00 AM - Memoir Writing Group
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - English as a Second Language Class
1:00 PM - Eyeball 101-OHAI
1:00 PM - Silver Citizens Dominoes
2:00 PM - Movie Time
3:00 PM - Teen Create and Take
3:15 PM - Military intake
4:00 PM - Beading Class
5:30 PM - Y-Oils
6:00 PM - Bear Scout Troop 730
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:00 PM - MPL Coding Club
6:30 PM - Bedtime StoryTtime
6:30 PM - LegalShield
7:00 PM - Great Decisions 2018
8:30 AM - GED
9:00 AM - AARP Tax Prep
10:00 AM - Friends of the Library
10:00 AM - michelle at school
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Split Second Survival
1:00 PM - Deaf Culture and ASL Class
2:00 PM - Bead Bracelets
2:00 PM - Computer Classes
3:45 PM - Story Time
4:00 PM - Proctor with Cat in Rawl's
4:00 PM - WOW Wednesday- Lego
6:00 PM - Mixed Minds
9:00 AM - AARP Tax Assistance
9:00 AM - Early Settlement Mediator Training
9:00 AM - Teen board and video games
10:30 AM - Preschool Story Time
1:00 PM - Velvet Art
1:30 PM - Help Yourself & Help Others
1:30 PM - Mediation Training
2:00 PM - Homeschool
2:00 PM - Me and My Grown Up Coloring Event
3:00 PM - Book a LIbrarian with Cat
4:00 PM - Arts & Crafts
4:00 PM - STEM Storytime
4:00 PM - Teen Workshop
5:30 PM - Sherry Rice
5:45 PM - The Independents
6:00 PM - Anime Club
6:00 PM - Cub Scouts
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:00 PM - Toastmasters
6:30 PM - Green County USBC Bowling Congress Meeting
7:00 PM - Writer's Pad
9:00 AM - Early Settlement Mediator Training
9:00 AM - Family Roots
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Story Time
10:00 AM - Toddler Tales
10:30 AM - Movers & Shakers
11:00 AM - Independence
1:00 PM - Day By Day
1:00 PM - Lego Movie Marathon w/Legos
2:00 PM - Board Games
2:00 PM - MPL Gaming with Nintendo
2:00 PM - Teen Movie
3:00 PM - Tutoring Calculus
5:00 PM - Tahlequah Creative Threads
12:00 PM - Anime
12:00 PM - Oklahoma Music Association
2:00 PM - Class of '58
YA Book Madness (March Madness)
National Library Week
10:00 AM - National Library Week (NLW) Events begin Monday!
All Day - Be a Dewey Detective
All Day - Book Selfie Day
All Day - Learn YOUR Library's Value
9:00 AM - Book a Selfie Contest
9:00 AM - GED Test Preparation Class
9:00 AM - National Library Week-Design a bookmark contest
9:00 AM - Why Did You Come To The Library Today?
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:30 AM - Early Literacy Storytime
1:00 PM - Oklahoma Juneteenth Historical Foundation
2:00 PM - Bear Necessities Coalition
2:00 PM - Mah Jongg
3:00 PM - Tutoring Calculus
4:30 PM - Bedtime Story Time
4:30 PM - Girl Scouts
6:00 PM - Cherokee County Softball League
6:00 PM - Code for Muskogee
6:00 PM - Day By Day
6:00 PM - GED Test Preparation Class
6:30 PM - Between the Covers
6:30 PM - Deaf Culture and ASL Class
7:00 PM - Writer's Pad
All Day - ODL Certification Class
All Day - Thanks for "Popping" In!
9:00 AM - Bear Necessities Coalition food distributors
9:00 AM - Thanks For Popping In
10:00 AM - Baby Bookworms
10:00 AM - Thanks for Popping in
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - English as a Second Language Class
11:30 AM - Friends of the John F. Henderson Public Library
1:00 PM - Silver Citizens Dominoes
1:00 PM - Thanks for "Popping In"!
1:00 PM - Thanks for Popping In Day
1:00 PM - Thanks for Popping In!
6:00 PM - Adult Coloring
6:00 PM - Bear Scout Troop 730
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:00 PM - OK Home & Community Education
6:30 PM - Bedtime StoryTtime
6:30 PM - LegalShield
7:00 PM - Great Decisions 2018
All Day - Match the Selfie to the Shelfie
8:30 AM - GED
9:00 AM - AARP Tax Prep
9:00 AM - The Book Jar
10:00 AM - Adult Coloring
10:00 AM - Letters to the State
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Story Stars
12:00 PM - Book Review Luncheon
12:00 PM - Deposition
1:00 PM - Deaf Culture and ASL Class
1:00 PM - LibraryTrivia/Hats Off to the Library
2:00 PM - Computer Classes
2:00 PM - Local Author, Leroy Harding
2:00 PM - See What You're Missing!
3:45 PM - Teen Cooking Club
4:00 PM - WOW Wednesday- Art
6:00 PM - Chess Club
9:00 AM - AARP Tax Assistance
10:00 AM - Ozment Agency INnc
10:00 AM - Storytime
10:30 AM - Preschool Story Time
1:00 PM - Take Action for Libraries Day
1:30 PM - Reception/ Billly Arnett
2:00 PM - home school group
2:00 PM - Ozment Agency Inc.
2:00 PM - Take Action for Libraries
3:00 PM - Tutoring Calculus
3:30 PM - Anime
3:30 PM - Take Action for Libraries
3:30 PM - Teen Gaming
4:00 PM - Brick Club
4:00 PM - Proclamation Reading
4:00 PM - Teen Workshop
5:00 PM - Book Eats (in Lobby)
5:00 PM - Celebrity Storytime
5:00 PM - Stilwell Public Library Friends Mtg
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:00 PM - Investigating the Lincoln Assassination with Detective McDevitt
6:00 PM - Sons of Confederate Veterans
6:00 PM - YA Lit Group
7:00 PM - Once Upon a Book Club - Fantasy/Sci-Fi Book Club
All Day - Book Face Friday
9:00 AM - Epic Charter
9:00 AM - Family Roots
9:00 AM - National Library Week- Book Selfie and Trivia
10:00 AM - Books 'n Gab
10:00 AM - EPIC - Sarah Hibbs
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Storytime
10:00 AM - Toddler Tales
10:30 AM - Movers & Shakers
11:00 AM - The Independants
11:30 AM - Business Class/Training
12:00 PM - Color a READ Sticker and Kindle Fire Drawing
1:00 PM - Family Old School Movie Matinee
3:00 PM - Crafting W/ Abby
3:00 PM - Decorate A Bookmark
3:30 PM - "Salute to READ" Day
4:00 PM - Stems & Sloppy Joes
5:00 PM - Tahlequah Creative Threads
9:00 AM - MPL Mini Hack-A-Thon
9:00 AM - Shadowbrook Estates Home owners
9:00 AM - Tahlequah Oklahoma Table Top Gamers
10:00 AM - College Prep Program
10:00 AM - Muskogee Alumni Chapter Delta Sigma Theta
11:00 AM - Muskogee Area Gaming Group
12:00 PM - Alpha Pi Alpha
12:00 PM - Oklahoma Music Association
2:00 PM - Anime Group
9:00 AM - GED Test Preparation Class
10:00 AM - Dr Burritt: Green Before his Time
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:30 AM - Early Literacy Storytime
1:00 PM - Oklahoma Juneteenth Historical Foundation
1:00 PM - Wheeler and osment
2:00 PM - Campaign Class-Russell Turner
2:00 PM - Mah Jongg
3:30 PM - Monday Makers
4:00 PM - Uploading games
4:30 PM - Bedtime Story Time
4:30 PM - Girl Scouts
4:30 PM - Scribbler's Ink
4:30 PM - STEM Butterfly
5:00 PM - Tahlequah Humane Society
5:30 PM - Carolyn Drew
5:30 PM - MU Gun Club
6:00 PM - Day By Day
6:00 PM - GED Test Preparation Class
6:30 PM - Deaf Culture and ASL Class
6:30 PM - MU Coin Club
10:00 AM - Abel Yarrozu
10:00 AM - Baby Bookworms
10:00 AM - Memoir Writing Group
10:00 AM - Ozment agency.ink
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - English as a Second Language Class
1:00 PM - Silver Citizens Dominoes
1:30 PM - High School Mentoring Program
4:00 PM - Genealogy
6:00 PM - Bear Scout Troop 730
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:00 PM - MPL Coding Club
6:00 PM - Rock and Mineral Club
6:00 PM - Study session
6:30 PM - Bedtime StoryTtime
6:30 PM - LegalShield
7:00 PM - Delaware County Genealogical Society
7:00 PM - Great Decisions 2018
8:30 AM - GED
10:00 AM - Epic Charter Schools
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Story Stars
10:00 AM - Tiny Techies
11:00 AM - Muskogee REPS (Real Estate Professionals)
1:00 PM - Deaf Culture and ASL Class
2:00 PM - Computer Classes
2:00 PM - Mid-Month Matinee
3:30 PM - Teen Zone Tech
3:40 PM - DHS Walk in
3:45 PM - Kristen Foster
3:45 PM - STEM Club
4:00 PM - WOW Wednesday- Cooking
6:00 PM - Mixed Minds
Spring Surplus/Book Sale
Surplus Sale
9:00 AM - Carnegie Prep for Sale (library use)
9:00 AM - Epic Charter
10:00 AM - Storytime
10:30 AM - Preschool Story Time
12:00 PM - Muskogee Arts and Science Center
2:00 PM - home school group
2:00 PM - Nami
2:00 PM - Proctor in Rawl's with Cat
4:00 PM - Funky Science
4:00 PM - Teen Cooking Class
4:00 PM - Teen Workshop
4:00 PM - Teen Zone
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:00 PM - Teen Pinterest
6:00 PM - Toastmasters
6:30 PM - Cooking with Teens
7:00 PM - Third Thursday Book Club
9:00 AM - Family Roots
9:00 AM - Library Surplus Sale (silent auction)
10:00 AM - EPIC - Sarah Hibbs
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Toddler Tales
10:30 AM - Movers & Shakers
10:30 AM - Storytime for 3s and 4s
11:00 AM - independants
3:00 PM - Campaign Class
5:00 PM - Tahlequah Creative Threads
9:00 AM - Library Surplus Sale (silent auction)
9:00 AM - Tahlequah Oklahoma Table Top Gamers
10:00 AM - Goingsnake District Historical Association
10:00 AM - Oklahoma Author, Jocelyn Pedersen
11:00 AM - Muskogee Area Gaming Group
12:00 PM - Oklahoma Music Association
1:00 PM - Shred Day
3:30 PM - Manual Charter
4:15 PM - Anime
9:00 AM - GED Test Preparation Class
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:30 AM - Book and Brunch - James Patterson
10:30 AM - Early Literacy Storytime
1:00 PM - Oklahoma Juneteenth Historical Foundation
2:00 PM - Mah Jongg
4:30 PM - Bedtime Story Time
4:30 PM - Girl Scouts
5:30 PM - Avon
5:30 PM - Girl Scout Troop 7217
5:30 PM - United Way of Adair County
6:00 PM - Adair County Republican's Meeting
6:00 PM - GED Test Preparation Class
6:00 PM - Tacket-Hair
6:30 PM - Day By Day
6:30 PM - Deaf Culture and ASL Class
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
11:00 AM - English as a Second Language Class
1:00 PM - Silver Citizens Dominoes
3:45 PM - Lego Club
3:45 PM - Lego Club
4:00 PM - Jr Kids Book Club
4:00 PM - Money Smart with OSU Extension
4:30 PM - Movie Night
6:00 PM - Adult Coloring
6:00 PM - Bear Scout Troop 730
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:30 PM - Adult Pinterest Class
6:30 PM - Bedtime StoryTtime
6:30 PM - LegalShield
7:00 PM - Great Decisions 2018
8:30 AM - GED
9:30 AM - Adult Coloring/Crafts
10:00 AM - Adult Coloring
10:00 AM - Books Sandwiched In
10:00 AM - Epic Charter Schools
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Story Stars
12:00 PM - Book Review Luncheon
1:00 PM - Deaf Culture and ASL Class
2:00 PM - Computer Classes
3:30 PM - Movie Time
4:00 PM - Home School Information Session
4:00 PM - WOW Wednesday- STEM
6:00 PM - Chess Club
10:00 AM - Domestic Violence Awareness Day
10:00 AM - Storytime
10:30 AM - Preschool Story Time
2:00 PM - Stilwell Book Club
3:30 PM - Abel Yarrozu
4:00 PM - Brick Club
4:00 PM - Origami Class
4:00 PM - Teen Workshop
5:00 PM - Pinterest Club - Spring Flower Planting
5:30 PM - Muskogee Arts and Science Center
6:00 PM - English as a Second Language Class
6:00 PM - Hands on Pinterest
6:00 PM - Medicare program
6:30 PM - Muskogee Alumni Chapter Delta Sigma Theta
7:00 PM - Estate Planning with Hammons & Price
7:00 PM - Tahlequah Archeaological Society
9:00 AM - Family Roots
10:00 AM - Community Planning Commitee
10:00 AM - Hands on Pinterest
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:00 AM - Storytime
10:00 AM - Toddler Tales
10:30 AM - Movers & Shakers
10:30 AM - Storytime for 3s and 4s
11:00 AM - HFR Task Force of MU
5:00 PM - Tahlequah Creative Threads
7:00 AM - City-Wide Garage Sale
9:00 AM - MPL Touch-A-Truck
10:00 AM - Bare Bones Family Film Fest
10:00 AM - Flat Branch Home Loans & Lakeland Properties
12:00 PM - Oklahoma Music Association
All Day - Senior Tea
9:00 AM - GED Test Preparation Class
10:00 AM - Sarah's Seniorcizes
10:30 AM - Early Literacy Storytime
1:00 PM - Oklahoma Juneteenth Historical Foundation
2:00 PM - Mah Jongg
3:30 PM - Monday Makers
4:30 PM - Girl Scouts
4:30 PM - Scribbler's Ink
5:30 PM - Girl Scout Troop 7217
6:00 PM - Day By Day
6:00 PM - GED Test Preparation Class
6:00 PM - Tacket-Hair
6:00 PM - Techogee
6:30 PM - Deaf Culture and ASL Class
6:30 PM - Girl Scout Troop 251